Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC103T200BF2B
DCMC103T200BF2B
Part No.:
DCMC103T200BF2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC103T200BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
19.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.742 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)