Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC103T200CJ2D
DCMC103T200CJ2D
Part No.:
DCMC103T200CJ2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC103T200CJ2D.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)