Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC103T350FE2D
DCMC103T350FE2D
Part No.:
DCMC103T350FE2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC103T350FE2D.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
22.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.901 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)