Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC104U016EB2B
DCMC104U016EB2B
Part No.:
DCMC104U016EB2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC104U016EB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 16V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.432 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)