Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC104U100FF2D
DCMC104U100FF2D
Part No.:
DCMC104U100FF2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC104U100FF2D.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.57 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)