Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC123M200CD2B
DCMC123M200CD2B
Part No.:
DCMC123M200CD2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC123M200CD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)