Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC134U100DG2B
DCMC134U100DG2B
Part No.:
DCMC134U100DG2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC134U100DG2B.pdf
Description:
CAP ALUM 130000UF 100V SCREW
Capacitance:
130000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
27.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.665 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)