Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC144U075FE2D
DCMC144U075FE2D
Part No.:
DCMC144U075FE2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC144U075FE2D.pdf
Description:
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW
Capacitance:
140000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.885 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)