Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC152M400BJ5M
DCMC152M400BJ5M
Part No.:
DCMC152M400BJ5M
Datasheet:
ShinYuaDCMC152M400BJ5M.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)