Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC152M550CF2B
DCMC152M550CF2B
Part No.:
DCMC152M550CF2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC152M550CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
550 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)