Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC163U050AB1B
DCMC163U050AB1B
Part No.:
DCMC163U050AB1B
Datasheet:
ShinYuaDCMC163U050AB1B.pdf
Description:
CAP ALUM 16000UF 50V SCREW
Capacitance:
16000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)