Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC172T500CC1B
DCMC172T500CC1B
Part No.:
DCMC172T500CC1B
Datasheet:
ShinYuaDCMC172T500CC1B.pdf
Description:
CAP ALUM 1700UF 500V SCREW
Capacitance:
1700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)