Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC184M100FG2D
DCMC184M100FG2D
Part No.:
DCMC184M100FG2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC184M100FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 100V SCREW
Capacitance:
180000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)