Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC223M160DE5F
DCMC223M160DE5F
Part No.:
DCMC223M160DE5F
Datasheet:
ShinYuaDCMC223M160DE5F.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 160V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)