Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC223T160DJ2B
DCMC223T160DJ2B
Part No.:
DCMC223T160DJ2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC223T160DJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 160V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.53 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)