Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC233U050DC2A
DCMC233U050DC2A
Part No.:
DCMC233U050DC2A
Datasheet:
ShinYuaDCMC233U050DC2A.pdf
Description:
CAP ALUM 23000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
23000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)