Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC244U050DP2D
DCMC244U050DP2D
Part No.:
DCMC244U050DP2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC244U050DP2D.pdf
Description:
CAP ALUM 240000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
240000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.71 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)