Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC254U063DG2D
DCMC254U063DG2D
Part No.:
DCMC254U063DG2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC254U063DG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 250000UF 63V SCREW
Capacitance:
250000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.7mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
32.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.23 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)