Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC262T400BF5M
DCMC262T400BF5M
Part No.:
DCMC262T400BF5M
Datasheet:
ShinYuaDCMC262T400BF5M.pdf
Description:
CAP ALUM 2600UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)