Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC274U075FG2D
DCMC274U075FG2D
Part No.:
DCMC274U075FG2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC274U075FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 270000UF 75V SCREW
Capacitance:
270000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
35.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
36.96 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)