Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC312T450DD2B
DCMC312T450DD2B
Part No.:
DCMC312T450DD2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC312T450DD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 3100UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
3100 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)