Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC332T400CC5F
DCMC332T400CC5F
Part No.:
DCMC332T400CC5F
Datasheet:
ShinYuaDCMC332T400CC5F.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 400V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)