Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC354U063FG2D
DCMC354U063FG2D
Part No.:
DCMC354U063FG2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC354U063FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 350000UF 63V SCREW
Packaging:
Bulk
Capacitance:
350000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
38.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
40.425 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)