Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC392M400CD5F
DCMC392M400CD5F
Part No.:
DCMC392M400CD5F
Datasheet:
ShinYuaDCMC392M400CD5F.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
39mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.625 (117.48mm)