Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC462T200EC2B
DCMC462T200EC2B
Part No.:
DCMC462T200EC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC462T200EC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 4600UF 200V SCREW
Capacitance:
4600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.144 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)