Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC462T350DJ1ES
DCMC462T350DJ1ES
Part No.:
DCMC462T350DJ1ES
Datasheet:
ShinYuaDCMC462T350DJ1ES.pdf
Description:
CAP ALUM 4600UF 350V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
4600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)