Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC472M450DE5H
DCMC472M450DE5H
Part No.:
DCMC472M450DE5H
Datasheet:
ShinYuaDCMC472M450DE5H.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
32mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.125 (130.18mm)