Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC472T250BC2B
DCMC472T250BC2B
Part No.:
DCMC472T250BC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC472T250BC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 250V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
11.214 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)