Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC472T400DC5H
DCMC472T400DC5H
Part No.:
DCMC472T400DC5H
Datasheet:
ShinYuaDCMC472T400DC5H.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 400V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)