Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC472T450DE2BS
DCMC472T450DE2BS
Part No.:
DCMC472T450DE2BS
Datasheet:
ShinYuaDCMC472T450DE2BS.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)