Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC484U016DC2D
DCMC484U016DC2D
Part No.:
DCMC484U016DC2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC484U016DC2D.pdf
Description:
CAP ALUM 480000UF 16V SCREW
Capacitance:
480000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
33.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
35.49 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)