Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC502T400DD5B
DCMC502T400DD5B
Part No.:
DCMC502T400DD5B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMC502T400DD5B.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)