Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC513M160DP2D
DCMC513M160DP2D
Part No.:
DCMC513M160DP2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC513M160DP2D.pdf
Description:
CAP ALUM 51000UF 20% 160V SCREW
Capacitance:
51000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)