Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC513T200FG2D
DCMC513T200FG2D
Part No.:
DCMC513T200FG2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC513T200FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 51000UF 200V SCREW
Capacitance:
51000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
31.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
36.387 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)