Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC542T350CF2E
DCMC542T350CF2E
Part No.:
DCMC542T350CF2E
Datasheet:
ShinYuaDCMC542T350CF2E.pdf
Description:
CAP ALUM 5400UF 350V SCREW
Capacitance:
5400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)