Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC613T160FP2D
DCMC613T160FP2D
Part No.:
DCMC613T160FP2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC613T160FP2D.pdf
Description:
CAP ALUM 61000UF 160V SCREW
Series:
DCMC
Capacitance:
61000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
31.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
33.18 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)