Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC643M063CF2F
DCMC643M063CF2F
Part No.:
DCMC643M063CF2F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMC643M063CF2F.pdf
Description:
CAP ALUM 64000UF 20% 63V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
64000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)