Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC682M250DC2BS
DCMC682M250DC2BS
Part No.:
DCMC682M250DC2BS
Datasheet:
ShinYuaDCMC682M250DC2BS.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)