Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC682T250BF2B
DCMC682T250BF2B
Part No.:
DCMC682T250BF2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC682T250BF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 250V SCREW
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.994 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.875 (22.22mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
5.625 (142.88mm)