Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC683U075CD2B
DCMC683U075CD2B
Part No.:
DCMC683U075CD2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC683U075CD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 68000UF 75V SCREW
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)