Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC684U035FN0DS
DCMC684U035FN0DS
Part No.:
DCMC684U035FN0DS
Datasheet:
ShinYuaDCMC684U035FN0DS.pdf
Description:
CAP ALUM 680000UF 35V SCREW
Series:
DCMC
Capacitance:
680000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
7.687 (195.25mm)