Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC723T160DG2D
DCMC723T160DG2D
Part No.:
DCMC723T160DG2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMC723T160DG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 72000UF 160V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
72000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
37.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
39.375 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)