Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC743U063CE2B
DCMC743U063CE2B
Part No.:
DCMC743U063CE2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC743U063CE2B.pdf
Description:
CAP ALUM 74000UF 63V SCREW
Capacitance:
74000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)