Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC772T450FP2D
DCMC772T450FP2D
Part No.:
DCMC772T450FP2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC772T450FP2D.pdf
Description:
CAP ALUM 7700UF 450V SCREW
Capacitance:
7700 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.844 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)