Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC773U075CF2B
DCMC773U075CF2B
Part No.:
DCMC773U075CF2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC773U075CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 77000UF 75V SCREW
Capacitance:
77000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
11.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.28 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)