Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC792T500FN2D
DCMC792T500FN2D
Part No.:
DCMC792T500FN2D
Datasheet:
ShinYuaDCMC792T500FN2D.pdf
Description:
CAP ALUM 7900UF 500V SCREW
Capacitance:
7900 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.257 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
7.687 (195.25mm)