Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC802T150DF2B
DCMC802T150DF2B
Part No.:
DCMC802T150DF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaDCMC802T150DF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 8000UF 150V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
DCMC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
150 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)