Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC813U050CJ2B
DCMC813U050CJ2B
Part No.:
DCMC813U050CJ2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC813U050CJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 81000UF 50V SCREW
Capacitance:
81000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10.3mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
15.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.024 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)