Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC822M400DN5H
DCMC822M400DN5H
Part No.:
DCMC822M400DN5H
Datasheet:
ShinYuaDCMC822M400DN5H.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.687 (195.25mm)