Cornell Dubilier Electronics (CDE) DCMC822T250CC2B
DCMC822T250CC2B
Part No.:
DCMC822T250CC2B
Datasheet:
ShinYuaDCMC822T250CC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 250V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
20.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.38 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)